Londra Ulaşım ve Londra Metrosu

İngilte’de ulaşım büyük metropollere göre çok kolaydır. İk yapmanız gereken bizde akbil olarak bilinen ve Londra da ki karşılığı Oyster Card olan kartlardan almanız gerekmektedir. 5 Pound depozit vererek bu karta tüm istasyonlardan sahip olabilirsiniz.Dünyanın en büyük metro hattına sahip olan Londra şehir ulaşım için biçilmiş kaftandır. Bir çok metro istasyonu aynı zamanda birer tarihi eserdir. 1830’lu yıllarda kurulan metro hattı 2019 yılı itibari ile 11 hatta sahiptir. Bütün hatlar bir birleri ile bağlantılıdır. Ayrıca tren,otobüs, deniz ulaşımı ve hatta teleferik bile mevcuttur.

Londra Metrosu

Dünyanın en büyük ve en eski metrolarından biri olan Londra metrosu günde 5 Milyon yolcuyu taşır. Gün içinde bir çok bölgeye bu metro sayesinde ulaşabilirsiniz. Tek yön iş saatleri dışında ortalama 2.40 Pound ile ücretlendirilir. İş saatleri içerisi denilen “Peak” saatlerde bu fiyat 2 katına çıkabilir. Peak saat ulaşımın yoğun olduğu saatlerdir. Sabah 7-10 Akşam 4-7 arası Peak saat olarak adlandırılır.

Londra da gezilecek bir çok önemli turist merkezi yakınlarında metro istasyonu bulunur. Ayrıca Piccadilly Line Heathrow Havalimanından başlayıp bir çok turistik durak üzerinden geçer. Londra Ulaşım dışında bir çok şehirde metro hatları vardır.

Londra Otobüs Hattı

Metro ile ulaşamayacağınız her yere otobüs ile ulaşabilirsiniz. Özellikle gece geç saatlerde ulaşım için tek alternatif otobüstür. Otobüs yolculuğunun uzun olması belki de tek handikapıdır. Ayrıca Londra Ulaşım dışına ve hatta ülke dışına bile tek otobüs ile seyahat etmeniz münkündür. Otobüsler tek yön için 1,5 Pound almaktadır. Ayrıca aktarmaya da dahil olabilirsiniz.

Londra Tren Hattı

Özellikle Londra dışına gidecekler için güzel bir alternatiftir. İskoçya ya da İrlanda tren yolculukları mükemmel ve yeşil doğa ile baş başa geçireceğiniz dakikalar demektir. Ayrıca Londra dışı tüm trenlerde konfonrunuz için herşey düşünülmüştür. Dilerseniz ülke dışına bile bu trenlerle çıkabilirsiniz.

Taksi ve Uber

Londra taksileri pahalı olduğu bilinir. Ayrıca çok kolay taksi bulamazsınız. Dolayısı ile Uber İngiltere genelinde sıkça kullanılan bir ulaşım şeklidir. Özellikle gece ve minimum iki kişilik yolculuklarda çoğu zaman toplu taşımadan daha uyguna ya da aynı fiyata gelebilir. Bir yere gitmeden, gideceğiniz yerin Uber fiyatını kontrol etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Londra da ulaşım pahalı bir araçtır. Dolayısı ile CityMapper gibi uygulamalar ile gideceğiniz yere önceden bakmanız çok fazla avantaj sağlar. Turkish Vegan Foods. Ayrıca günlük, haftalık ve aylık olarak alabileceğiniz Oyster kartları mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir