World of Warcraft Classic

Daha level 10 olmadan 7 kere ölmek, mob kesmek için başında sıra beklemek ya da quest yaparken haritada göremediğiniz için okuyup ona göre ilerlemek; merhaba World of Warcraft Classic serverına hoş geldiniz. Uzun süreden beri oyuncuların isteklerini dile getirmeleri sonucu Blizzard 2019 yılı Ağustos ayında Classic olarak adlandırdığı serverları hizmete soktu. Daha önceden maziye özlem duyan oyuncuların private serverlarda Vanilla WoW adı altında oynadığı bu içeriği oyuncularına sunan Blizzard bu kadar büyük ilgi göreceğini kendisi de çok beklemiyordu desek yeridir. Geldiği gün serverların doluluk oranlarından kaynaklı oyuna bağlanmak için 1 saat üstünde sıra beklemek bile gerekti. Peki bu World of Warcraft Classic Nedir? Neden bu kadar tuttu, oyuncuları buna iten şey neydi?

Mazi Kalbimde Yaradır

Orta okul yıllarında okuldan kaçıp internet kafede saatler geçirdiğimiz dönemlerde Warcraft 3 en fazla vakit geçirdiğimiz oyunlardan bir tanesiydi. Gerek evdeki bilgisayarların oyunu kaldırmaması gerekse o dönem online oyun oynayabilmek için ancak LAN üzerinden bağlı makineleri kullanabildiğimiz için bu durum bizler için gayet normaldi. Bu arada benim ortaokul yıllarım 2002 zamanlarına denk gelmekte. O dönem Warcraft 3 oyununu bitirmiş, üstüne çok sonraları karşımıza Dota 2 olarak karşımıza çıkacak olan fan haritaları üzerinden birbirimizi pataklarken bir gün internet kafe sahibi abimiz “gençler bu oyunun yenisi çıkmış ama bir garip bende de demo gibi bir şey var bir bakın isterseniz” demişti. O dönem internet kafeler için dağıtılmış bu oyun versiyonunda Darnassus bölgesini gezebiliyordunuz. Bizler yine gerçek zamanlı bir strateji beklerken bunu gördüğümüzde aklımız çıkmıştı. Grafikleri yanı sıra MMORPG türü hakkında çok fazla bilgimiz yoktu. Ultima Online gibi 2 boyutlu yan yan gittiğimiz ve PK’lardan kaçtığımız yapılar vardı ama bu bize çok yeniydi. Uzun süre karakterimiz oyundan çıkınca ne olacak, NPC’ler de mi gerçek insan ya da Zeki Müren de bizimle raid atacak mı gibi sorular kafamızı meşgul etti.

world of warcraft

E Şimdi Biz Bunu Nereden Alacağız”

Oyunun ücretli olması o dönem için bize garip gelmişti. Zaten köprü altı korsan abilerden 1 liraya oyun alabilirken bir oyuna para vermek yenilikti. Hele bir de üstüne aylık para ödeyecek olmak da cabası. Bu tip karışıklıkların yanında kendimize ait kredi kartımızın olmayacağı bir yaşta olmamız ve o zamanlar ailelerimizin internetten alışveriş yaptığında internetten insanların gelip bütün mal varlığımızı alacakları korkusu yüzünden oyuna uzunca bir süre erişemedik. Bunun yanında zaten 56K modem günlerindeydik. Garip sesler çıkartarak uzaylılar ile temas kurup onlardan icazet alarak bağlanan modemlerimiz bu oyunu kaldıracak lezzeti henüz yakalamamıştı. Bu tarz sorunlardan kaynaklı benim oyuna başlamam 2008 zamanını buldu o zamanlar Burning Crusade paketi gelmişti bile. Oyunu İstinye D&R’dan bulduğumuz gibi pre-paid card denen kontörlü oyun zamanı alabilmemiz sayesinde kredi kartını da aradan çıkarmıştık. Zalım zamanlardı, hayın zamanlardı, hatanın affedilmediği zamanlardı. Blood elf karakterimle arkadaşlarımın yanına gidebilmek için Plaguelands içinden geçmeye çalışmam saatlerimi almıştı. Durmadan ölüp geri koşmalar, moblardan çığlık atarak kaçmalar zorlu bir süreçti. Kimse de kalkıp demedi “Undercity’e teleport olup Brill’den zepline binsene” diye. Her şeyi kendimizin deneyimleyerek öğrendiği internet üzerinden araştırma yapmayı bilmediğimiz zamanlardı.

world of warcraft

Peki Nereden Çıktı Bu WoW Classic?

World of warcraft sistem geresinimleri yüksek olsa da, 2015 yılında internette bulabileceğiniz yüzlerce private serverlar arasına Nostalrius adında bir yenisi eklendi. Bu arada private server ne diyecek olursanız kısaca korsan World of Warcraft indir serverı. Bu serverlar şahıslar tarafından açılarak oyunculara ücretsiz World of Warcraft satın al yapmadan oyun deneyimi sunmayı sadece “iddia” ederler. Çünkü oynadıkça fark edersiniz ki oyun içinde dengeleri bozan item satışları ve diğer pek çok özellik yüzünden aslında pay to win bir tuzağa düşmüşsünüzdür. Peki neydi Nostlalrius’un olayı. Vanilla WoW yani ilk 60 levellık dönemi kapsayan bu serverda bug sayısı oldukça azdı. Bunun yanında oyunda pay to win faktörü yoktu ve server sağlığı gayet stabildi. Bu server çok kısa bir sürede 800.000 üzerinde oyuncuyu bünyesinde topladı. Normalde private serverlara hiç kafa yormayan Blizzard’ın bu durum ilgisini çekti ve Blizzard bu private servera kapatma davası açtı. Dava sürecinde server sahipleri ile masaya oturan Blizzard aynı zamanda da durumu anlamaya çalışıyordu çünkü oyuncu sayısı korkunçtu. Bunun üzerine server sahipleri iyi niyetli olduklarını sadece maziyi özlediklerini, kâr amacı gütmediklerini açıkladılar. Blizzard tarafı da davayı geri çekti ve bunun yanında bir söz verdi; en yakın sürede bir vanilla serverı açıyoruz. 2015 yılında verilen bu söz ancak 2019 yılında yerine getirilebildi. Blizzard bu serverın retail adı verilen son sürüme kötü etkisi olabilir korkusundan çok uzun süre girmek istememişti. Zaten Classic server açıklandığı hafta Retail serverlarında insan bulmak neredeyse imkansızdı.

World of Warcraft

WoW Classic Geleceği

World of Warcraft Classic ne yazık ki bana kalırsa geleceği olmayan bir girişim. Ben de 2 hafta boyunca takılıp mazinin bir tozunu aldım. Yıllardır görmediğim insanların oyuna tekrar dönmesiyle onlarla irtibata geçebildim. Ayrıca ne kadar yaşlandığımı da bir kez daha hatırladım. Classic benim gibi dedebey oyuncuların bu şekilde bir nostalji yaşamasını sağladı. Yeni oyuncuların da dur bakiyim bu neymiş diye göz atıp hemen kaçtığı bir alan oldu. Oyunun günümüz kolaylıklarına alışmış oyuncunun vakit geçirmesinin çok zor olduğu dönemler çünkü. Twitch yayınları milyonu bulan Classic ufak ufak insanların sıkılıp terk ettiği bir alan haline geldi. Blizzard bunu aslında oyuncuların yüzü gülsün diye yaptı dersek de biraz naiflik olur. Çok güzel bir test havuzu oluşturdu aslında. Gelecek genişleme paketinde zaten şimdiden level daraltılmaya gidileceği biliniyor. Herhangi bir talent puanı almadan level 120 olmanın bir mantığı yok çünkü. Bir dönem oldukça karmaşık olan talent tree’ler herkes anlasın diye kolaylaşa kolaylaşa oldukça anlamsız bir hale geldi zaten. Bu sorunların da gelecek pakette çözüleceği düşünülmekte. Bunun yanında twitch üzerinden durmadan WoW Classic ve World of Warcraft Türkiye yayını yapılması belli bir kesimi oldukça kızdırmış ki durmadan serverlar DDOS saldırısı altında. Ülkemizde de bazı internet sağlayıcıları üzerinden oyuna girmek arada sorun olabilmekte.

Bu şartlar altında WoW Classic tahmini önümüzdeki 2-3 ay içerisinde sönecek olan koca bir hype balonu diyebiliriz. Bana bir sürü anı hatırlattığı için de kendisine sinir olmamdan kaynaklı böyle diyor da olabilirim, bilmiyorum. Önümüzdeki günlerde hep beraber gelişmeleri gözlemleyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir